„Skandal w sztuce” — wykład Magdaleny Ujmy
Magdalena Ujma (ur. 1967) krytyczka sztuki i kuratorka. Studiowała historię sztuki i zarządzanie instytucjami kultury. Publikuje od 1993 roku. Należała do redakcji Kwartalnika Literackiego „Kresy”. Pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, obecnie — w krakowskim Bunkrze Sztuki. Zrealizowała ponad 40 wystaw, w tym: „Boys” poświęconą obrazom męskości w polskiej sztuce współczesnej (2005, razem z Joanną Zielińską) czy cykl „Transkultura” poświęcony obcym w zglobalizowanym świecie (2006-2008, razem z Anną Smolak), „Przekleństwa wyobraźni” o fascynacji surrealizmem w najnowszej sztuce w Polsce (2010, razem z Karoliną Bujnowicz), a ostatnio „NADZWYCZAJ(NIE)UDANE DZIEŁO” Elżbiety Jabłońskiej (BWA w Olsztynie i Bunkier Sztuki, 2011) i „Próba rozmowy. He Chengyao i Elżbieta Jabłońska” (Labirynt w Lublinie, 2011). Najnowszy tekst jej autorstwa to przekrojowy esej poświęcony sytuacji artystek polskich w latach 90. XX wieku — do książki „Artystki polskie”, wydanej przez WSPWN (2011). Opublikowała książkę „Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal” (WSPWN, 2011). Prowadzi własnego bloga.
23 marca (piątek) o godz. 15.00 odbędzie się wykład Magdaleny Ujmy oparty o materiały zgromadzone w książce pt. „Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal” (2011).
Jak pisze wydawca: Książka omawia zagadnienia, które często bywają tematem anegdot dykteryjek, żyją osobnym życiem, niejako obok samych dzieł, które jednak pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące światem kultury i sztuki. Przedstawia wydarzenia artystyczne, które przez ludzi współczesnych artystom zostały uznane za skandal, a które miały znaczenie rewolucyjne i przyczyniły się do zmiany sposobu myślenia i przedstawiania pewnych tematów, koncepcji. Dzięki tej książce czytelnik będzie mógł inaczej spojrzeć inaczej na znane dzieła, inscenizacje teatralne, dzieła filmowe czy muzyczne i zrozumieć dlaczego to co dziś wydaje się „normalne” kiedyś budziło zgorszenie czy kontrowersje.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.