świadomość ruchu / improwizacja w tańcu — warsztaty z artystami grupy LineAct
Warsztaty są BEZPŁATNE!
Skierowane są dla wszystkich chętnych, również do osób początkujących i amatorów!
Wymagane są zapisy
edukacja@bwa.katowice.pl
Ilość miejsc ograniczona.
Prosimy uczestników o zabranie luźnego stroju na zmianę i sportowego obuwia.
Prowadzący
Krystian Łysoń — absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Aktor, tancerz, choreograf, pasjonat ruchu i ludzkiego potencjału. Pracował z wieloma wybitnymi twórcami teatralnymi: Dimitris Papaioannou, Robert Wilson, Marianna Kavalieratos, Jakub Lewandowski, Colleen Thomas Young, Jerzy Stuhr, Radosław Rychcik, Ewelina Marciniak, Sławek Krawczyński, Anna Godowska, Wojciech Faruga. Uczestnik wielu międzynarodowych warsztatów i festiwali np. w: Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Rzymie, Tel Avivie, Monachium. Współzałożyciel interdyscyplinarnej grupy teatralnej LineAct. Trzykrotny stypendysta Międzynarodowego Programy Letniego(International Summer Program) w Watermill Center w Nowym Jorku pod opieką artystyczną Roberta Wilsona (2014.15.16)
Anna Kamińska — tancerka i choreografka. Doktorantka w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów (UAM) w Poznaniu. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie oraz kierunku Media Interaktywne i Widowiska na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jej działalność artystyczna sytuuje się na styku tańca, choreografii, nowych mediów i technologii. Współtworzy kolektyw Movement Sonification Lab. oraz interdyscyplinarną grupę LineAct. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Alternatywnej Akademii Tańca.
Patryk Durski — absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (obecnie Akademii Sztuk Teatralnych) na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Działa jako niezależny twórca. Współpracuje z A. Kamińską, P. Degórskim i A. Słyż (Movement Sonification Lab.). Współtworzy również grupę LineAct, w której oprócz konwencjonalnych środków wykonawczych oraz metody site specific używana jest technika tańca wertykalnego (www.lineact.pl). Współpracował z kompanią Burning Bridges Jensa van Daele tworząc spektakl „About Lucian”. Gościnnie występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. We wrześniu 2018 przy współpracy z teatrem Dada von Bzdülöw powstał spektakl ONE będący kolektywną pracą K. Kani, K. Ustowskiej, P. Stanka i P. Durskiego. Jest stypendystą Alternatywnej Akademii Tańca organizowanej przez Art Stations Foundation.Grupę LineAct (www.lineact.pl) tworzą artyści wielu dziedzin sztuki. W LineAct przestrzeń do wspólnej wymiany doświadczeń znajdują m.in. muzycy, aktorzy, tancerze, muraliści oraz artyści wideo.
Nasza misja opiera się na poszukiwaniu nowatorskich i oryginalnych rozwiązań w tworzeniu widowiska teatralnego w przestrzeni miejskiej. Każdy stworzony przez nas spektakl jest w znacznym stopniu podporządkowany tej części tkanki miejskiej, w której powstaje. To ważne, aby wejść w dialog z architekturą, rozpoznać jej ruchowy potencjał, nie poprzestając jedynie na biernej interpretacji obrazu. Cenne w naszej pracy twórczej inspiracje pochodzą z historii i tradycji lokalnych. Chcemy, aby sytuacja przedstawienia była szczególnym rodzajem spotkania z widownią, rodzajem relacji, w której uczymy się od siebie nawzajem nie pozostawiając miejsca na ignorancję wobec drugiego człowieka.
Częścią naszej misji jest również edukacja kulturalna młodych ludzi, a celem wzbogacanie ich świata, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości cielesnej poprzez praktykę tańca i aktorstwa.
BLOK 1
Świadomość ruchu / improwizacja w tańcu
21 i 22 listopada 2019 r.
godz.17:30—20:30 (3 godziny)
Prowadzący
Krystian Łysoń
Warsztaty są wprowadzeniem w praktykę i ćwiczenia fizyczne z zakresu świadomości ruchu. Poprzez integrowanie ciała z otoczeniem oraz rozpoznawanie, wykorzystywanie i zmianę wzorców i nawyków ruchowych uczestnicy będą obserwowali własne odczucia, emocje oraz nastawienie względem ciała. Warsztat skupi się na takich zagadnieniach jak gest, stan psychofizyczny, odczuwanie ciężaru. W zajęciach wykorzystana zostanie metoda aktorska Michaiła Czechowa.
BLOK 2
Praca z partnerem w tańcu
23 i 24 listopada 2019 r.
godz.17:30—20:30 (3 godziny)
Prowadzący
Anna Kamińska, Patryk Durski
Warsztaty będą opierały się na kreatywnej pracy w grupie oraz z partnerem. Poprzez zwrócenie uwagi na elementy takie jak obserwacja w działaniu, wyczuwanie wspólnego rytmu, rozpoznawanie i przewidywanie dynamiki ruchu uczestnicy będą zaznajamiani ze sposobami budowania relacji w tańcu opartych na wrażliwości i zaufaniu.