edukacja archiwum | 12.12.19

warsztaty i akcja artystyczna Alicji Bielawskiej „Spacerująca linia, aktywna rzeźba”

„Jeśli używam do tego eksperymentu wstęgi Mobiusa, to z tego powodu, że łamie ona nawyki przestrzenne: prawo-lewo, na zewnątrz-wewnątrz etc. Sprawia, że doświadczamy nieograniczonego czasu i przestrzeni”. Lygia Clark

Tematem warsztatów jest rzeźba i jej związki z przestrzenią i doświadczeniem widza.
Punktem wyjścia jest twórczość brazylijskiej artystki Lygii Clark (1920—1988), która w swojej twórczości rozwijała między innymi myśl, że sztuka powinna być doświadczeniem działającym na wiele zmysłów, a nie tylko służyć do oglądania.

Tworzyła obrazy i rzeźby, stopniowo odchodząc od statyczności sztuki poprzez aktywizowanie widza, który stawał się czynnym uczestnikiem dzieła sztuki, aż do prac, które same są interaktywnym doświadczeniem.

Na warsztatach podążymy za instrukcją Lygii Clark i odtworzymy jedną z jej prac, która skupia się na zaangażowaniu widza w proste działanie, o którym mówiła, że tworzy pracę, nie ma jej przed działaniem ale też nie ma jej po działaniu.

Wychodząc od małej skali działania i doświadczenia przejdziemy do większej skali, w której wspólnie wykonamy kilka „miękkich rzeźb” nawiązujących do prac Lygii Clark i spróbujemy umieścić je w kontekście przestrzeni publicznej — w otoczeniu Galerii BWA.

Zwrócimy uwagę jak w tworzeniu, działaniu i oglądaniu rzeźb ważne są uważność i podejmowanie decyzji oraz gdzie i kiedy tworzą się znaczenia.

http://www.facebook.com/pages/Katowice-Poland/Galeria-Sztuki-Wspolczesnej-BWA-w-Katowicach/128885767128773 https://bwakatowice.bip.gov.pl/