Głośno!/Loud! — przegląd sztuki wideo od lat 60. XX wieku do dzisiaj
W środę, 18 września, oprowadzanie po wystawie Głośno!/Loud! przygotowane dla różnych grup wiekowych. Zapisy pod nr tel. 604250610. Godziny do uzgodnienia z prowadzącą: Aleksandrą Adamowską.
W piątek, 20 września, o godz. 18.00 zapraszamy na finisaż wystawy. Będzie on węzłem wiążącym wystawę „Głośno!Loud!” z 3. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Ars Independent, w którego programie znalazła się sekcja „Głośniej”, prezentująca dokumenty muzyczne z całego świata.
Artyści, któych filmy będzie można zobaczyć na wystawie:
— Joseph Beyus
— John Cage
— Chris Cunningham
— Merce Cunningham
— Dan Graham
— Shigeko Kubota
— Alexander Kluge
— Katarzyna Kozyra
— Meredith Monk
— Bruce Nauman
— Nam June Paik
— Pipilotti Rist
— Ai Weiwei
— Artur Żmijewski
— The Beatles
— The Kitchen Archivens.
Kiedy 27 czerwca 1967 roku The Beatles wykonali transmitowaną na cały świat przez satelitę piosenkę All You Need Is Love, rozpoczęła się globalizacja — proces, w którym muzyka i obraz miały swój ogromny udział.
Wystawa Głośno!/Loud! jest przeglądem sztuki wideo od lat 60. XX wieku do dzisiaj. Wszystkie filmy łączą muzyczne i dźwiękowe poszukiwania ich twórców. Czasowym punktem wyjścia jest koniec lat 60., kiedy to pojawienie się ruchów awangardowych w muzyce zbiegło się z intensywnym rozwojem techniki rejestracji i przekazywania obrazu. Artyści wizualni szybko zainteresowali się nowymi możliwościami, jakie daje kamera wideo. — Nie tylko jako narzędzia ułatwiającego rejestrację, ale również ingerencję w obraz i jeszcze ściślejszego sprzężenia go z muzyką.
Dodatkowe możliwości przed twórcami wideo otworzyło upowszechnienie się transmisji satelitarnych, pozwalające tworzyć widowiska łączące nie tylko różne dziedziny sztuki, ale także kontynenty. W końcu rewolucja internetowa sprawiła, że wideo stało się najbardziej demokratycznym, bo najłatwiejszym do rozpowszechnienia, środkiem wyrazu.
Na wszystkich tych etapach twórcy sztuki wideo zagłębiali się w fenomen muzyki i dźwięku, lub sięgali po muzykę jako dodatkowe narzędzie ekspresji. W 21 filmach prezentowanych od 23 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA muzyka jest więc przejawem buntu, narzędziem globalnego oddziaływania, rozliczenia z przeszłością albo obszarem artystycznych poszukiwań.
Wystawę budują prace najważniejszych przedstawicieli sztuki wideo XX wieku: Nam June Paika, Bruce’a Naumana czy Alexandra Klugego oraz — wśród polskich artystów — Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego. Swoje miejsce mają także twórcy swoimi zainteresowaniami wykraczający poza sferę sztuk wizualnych, tacy jak piosenkarka i kompozytorka Laurie Anderson czy kompozytor John Cage. Klamrą spinającą wystawę jest jedna z ostatnich prac chińskiego artysty Ai Weiwei’a, Ai Weiwei does Gangnam Style będącą z jednej strony ironiczną aluzją do internetowej popkultury, a z drugiej — deklaracją artystycznej wolności artysty, który stał się obiektem ataków władz chińskich.
Wystawę przygotowały Instytucja Kultury Katowice — Miasto Ogrodów i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Współpraca: Instytucja Kultury Ars Cameralis.
Zapraszamy na wernisaż 23 sierpnia o godz. 18.00
Filmy pokazywane dzięki uprzejmości Video Data Bank (www.vdb.org) oraz Electronic Arts Intermix (EAI),New York.