Leonardo da Vinci — geniusz i jego machiny
Obok machin Leonarda na wystawie zaprezentowane zostały studia anatomiczne, wzbogacone fragmentami jego obrazów oraz projekty architektoniczne mistrza w postaci makiet. Wystawie towarzyszyła emisja filmu, fabularyzowanego dokumentu o artyście.
Wędrując po wystawie zwiedzający poznał m.in.: Kodeksy Leonarda, których powiększone fragmenty znajdowały się na terenie wystawy. Pozwoliły one zorientować się we wszechstronności zainteresowań mistrza, który z równą uwagą przyglądał się roślinom, ludziom, zjawiskom atmosferycznym, jak i architekturze oraz urządzeniom mechanicznym. Przywołaniem arcydzieł malarskich Leonarda była wielkoformatowa reprodukcja „Damy z gronostajem”, obrazu będącego własnością Fundacji Książąt Czartoryskich przy Muzeum Narodowym w Krakowie.
Dodatkową formą przybliżenia zagadnień związanych z ekspozycją były konspekty zajęć dla nauczycieli, opracowane przez Włodzimierza Maja, metodyka z Centrum Kształcenia Nauczycieli w Warszawie, współautora konspektów i scenariuszy lekcji ze źródłami dla nauczycieli, publikowanych przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Program został przygotowany dla różnych poziomów wiekowych: dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum.
Tajemnicza postać Geniusza Renesansu fascynowała i intrygowała ludzi od wieków. Również dzisiaj nowe odkrycia i spekulacje na temat biografii Mistrza budzą wiele emocji. Podczas spotkania Sonia Draga — właścicielka wydawnictwa, która odkryła dla polskich czytelników Dana Browna, autora słynnej powieści „Kod Leonarda da Vinci” — opowiedziała o tym, z jakim odbiorem spotkała się książka na polskim rynku.
Opiekę merytoryczną nad wystawą objął prof. Juliusz A. Chrościcki z Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk.
Projekt aranżacji ekspozycji wykonały Violetta Damięcka i Żaneta Govenlock.
Patronat honorowy nad wystawą objął: Prezydent Miasta Katowice — Piotr Uszok.
Patronat medialny: Dziennik Zachodni, Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice.
Informacje: Agencja Kontakt-Grzegorz Furgo, tel./fax: 58 554 83 12, biuro@kontakt.gda.pl www.kontakt.gda.pl
Na wystawie zaprezentowane zostały w wielorakiej formie (m.in. modele, szkice, makiety architektoniczne) dokonania Mistrza w dziedzinie badań anatomii człowieka, architektury, mechaniki, hydrotechniki, aerodynamiki. Ekspozycja przygotowywana była przez kilka lat przez naukowców i archiwistów włoskich. Na podstawie badań rysunków i opisów Leonarda da Vinci zawartych w jego słynnych Kodeksach, wykonano kilkadziesiąt modeli machin i urządzeń pomysłu artysty. Prace pod okiem naukowców wykonali wyselekcjonowani rzemieślnicy florenccy.
Ekspozycja została podzielona na kilka działów, grupujących machiny cywilne, wojenne, służące do latania oraz wodne. Trzon wystawy tworzyło 45 modeli machin, do wykonania których użyto tylko naturalnych materiałów, dostępnych w XV-XVI wieku: drewna, bawełny, żelaza, mosiądzu, sznurów. Każdemu modelowi towarzyszył fragment manuskryptu Leonarda, zawierający projekt prezentowanego urządzenia oraz krótki opis jego działania i historii. Dało to możliwość porównania stworzonego w XX wieku modelu z oryginalnym pomysłem renesansowego wynalazcy.