warsztaty DECOUPAGE’U — czyli jak efektownie ozdobić przeróżne przedmioty
Warsztaty z decoupage'u:
28 maja godz. 10.00 — Biżuteria decoupage
Tematem tego spotkania będzie biżuteria decoupage. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady klejenia motywu na trudnej, obłej powierzchni i sposoby na decoupage w wersji mini. W ramach wyzwania ozdobią komplet biżuterii drewnianej — bransoletę i kolczyki.
4 czerwca godz 10.00 — Decoupage na szkle
Podczas kolejnego spotkania z cyklu uczestnicy zmierzą się z nowym materiałem. Przy użyciu papieru klasycznego i papieru ryżowego oraz innych dekoracji ozdobią szklany talerz metodą tzw. decoupage „na opak”.
11 czerwca godz.10.00 — Decoupage na drewnie
Na tym spotkaniu uczestnicy wykonają dekorację na drewnianej deseczce w technice serwetkowej z zastosowaniem lakieru do efektu spękań.
Przedmioty ozdabiane podczas warsztatów przechodzą na własność ich twórców.
Wszystkie zajęcia w ramach cyklu Decoupage przeznaczone są zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych, chcących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.
Prowadząca: Alina Oleśniewicz
Koszt:
Karnet na cykl trzech warsztatów wynosi 105 zł.
Wejściówka na jeden warsztat wynosi 38 zł.
Materiały niezbędne do pracy są wliczone w cenę.
Miejsce: Kawiarnia Artystyczna w Katowicach.
Zapisy:
tel. +48 32 259 90 40 wewn.13
lub Aneta Zasucha: 510 853 090
edukacja@bwa.katowice.pl
LIczba miejsc ograniczona.
W przypadku zbyt małej liczby chętnych zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu warsztatów.
Klub Sztuk Galerii BWA — warsztaty twórczej aktywności Klub Sztuk przy Galerii BWA to warsztaty twórczej aktywności, w ramach których uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi...
Decoupage (decouper fr. wycinać) to technika ozdabiania przedmiotów gotowymi motywami wycinanymi z serwetek papierowych. Wycinanki z papieru są układane we wzór, a następnie przyklejane na wcześniej pomalowaną lub odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, plastik, ceramika). Następnie powierzchnia przedmiotu jest pokrywana wieloma warstwami lakieru tak, aby naklejony motyw wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany.
Zaczątki tej niezwykle efektownej techniki dekoracyjnej sięgają czasów sprzed narodzin Chrystusa, kiedy to narodziła się tradycja ozdabiania grobowców wycinankowymi postaciami. Ze wschodniej Syberii, gdzie wycinanymi ozdobami dekorowano grobowce rdzennych Sybiraków, technika ta powędrowała do Chin (XII w.). Zafascynowanie papierem i mistrzostwo w posługiwaniu się nożyczkami zaowocowało tam zdobieniem lampionów, pudełek i innych przedmiotów. Jednakże narodziny decoupage’u takiego jaki znamy i praktykujemy dzisiaj są wiązane z wiekiem XVII, kiedy stały się popularne meble wykańczane laką pochodzące z dalekiego Wschodu. Europa oszalała na punkcie lakowanych przedmiotów, a zamówienia przerosły możliwości wytwórcze producentów. Weneccy rzemieślnicy chcąc wykorzystać czas ogromnego popytu, zaczęli produkować meble imitujące dalekowschodnią lakę zwane lacca contrafatta — podrobiona laka. Dzięki technice decoupage'u wykonywano meble oraz rozmaite bibeloty, które były tańszą alternatywą popularnych przedmiotów importowanych z Chin i Japonii.
W XVIII i XIX wieku decoupage rozkwitł w Europie. Dostał się nawet na dwór Ludwika XV, gdzie stał się ulubionym hobby dla dam. Do ozdabiania przedmiotów wykorzystywano między innymi motywy z dzieł takich twórców jak Boucher, Watteau, Fragonard, Redoute, czy Pillement. Niektórych twórców techniki decoupage zaczęto powoli uznawać za artystów. Tak było z Mary Delaney, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Później przy pomocy decoupage tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse.
W dzisiejszych czasach sztuka decoupage’u przeżywa drugą młodość. Na świecie działają liczne organizacje zrzeszające ludzi nią zafascynowanych. Przez wszystkie lata decoupage ewoluował tworząc nowe techniki, cały czas też powstają nowe trendy. Ta wspaniała sztuka daje nieograniczone możliwości, oferując wiele godzin twórczej pracy przy nadawaniu indywidualnego charakteru przedmiotom z naszego otoczenia.