warsztaty BATIKU — czyli jak stworzyć wielobarwną kompozycję na tkaninie
Warsztaty batiku:
1 października godz. 10.00
8 października godz. 10.00
Podczas warsztatów uczestnicy zgłębią tajniki batiku i jego historię, poznają podstawowe przybory i materiały. W ramach praktycznej części spotkania metodą malowania na tkaninie stworzą obraz-witraż. Będzie również możliwość wypróbowania techniki farbowania wielokrotnego, która posłuży do wykonania dekoracyjnego bieżnika lub szala (wtedy trzeba uczestniczyć w obu warsztatach; dla tych, którzy chcą spróbować techniki batiku w podstawowej formie jest opcja uczestniczenia tylko w jednym warsztacie).
Prowadząca: Joanna Barnaś-Wójcik
Koszt
Karnet na cykl dwóch warsztatów wynosi 100 zł
Wejściówka na jeden warsztat wynosi 55 zł
Przedmioty wykonane podczas warsztatów przechodzą na własność ich twórców.
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Zapisy:
tel. +48 32 259 90 40 wewn.13
lub Aneta Zasucha: 510 853 090
edukacja@bwa.katowice.pl
LIczba miejsc ograniczona.
W przypadku zbyt małej liczby chętnych zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu warsztatów.
Klub Sztuk Galerii BWA — warsztaty twórczej aktywności Klub Sztuk przy Galerii BWA to warsztaty twórczej aktywności, w ramach których uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi...
Batik — technika ręcznego barwnego zdobienia tkanin (np. jedwabiu, bawełny) polegająca na powlekaniu roztopionym woskiem miejsc nie przeznaczonych do zabarwienia, a następnie zanurzaniu tkaniny w kąpieli barwiącej lub naniesieniu farby pędzlem na tkaninę.
Dzięki takim zabiegom powstają wzory z kombinacji miejsc zabarwionych i niezabarwionych. Cały proces można wielokrotnie powtarzać, aż do uzyskania pożądanej wielobarwnej kompozycji. Podczas krzepnięcia wosku tworzą się rysy, przez które przenika barwnik, stąd charakterystyczne dla batiku żyłkowanie, widoczne po usunięciu wosku z tkaniny.
Do wykonania tradycyjnych batików używa się barwników roślinnych.
Batiki stosowano od najdawniejszych czasów na Jawie. W Afryce i Azji pojawiły się w VIII w. a do Europy dotarły cztery wieki później dzięki angielskim i holenderskim importom kolonialnym. Od XIX w. technika ta jest wykorzystywana w zdobnictwie tkanin dekoracyjnych. Pięknego wyrazu nabierają batiki widziane pod światło, które podkreśla intensywność koloru i rysunek formy, tak, jak to ma miejsce w przypadku witrażu.
Mimo wielowiekowej tradycji batik jest również sztuką nowoczesną. Można zastosować go do dekoracji wnętrz (zazdrostki, fantazyjne bieżniki), lub do zdobienia własnego stroju — szala, koszulki czy torby. Możliwości jest wiele, ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. W batiku można polegać na własnej inwencji lub skorzystać ze stempli czy szablonów, co czyni tę technikę dostępną dla każdego miłośnika pięknych tkanin i twórczego spędzania wolnego czasu.