8 Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2012 — Regulamin
Wokół grafiki to projekt wystawienniczy Muzeum w Bielsku-Białej, który towarzyszy 8 Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. W programie zaplanowane zostały wystawy indywidualne wybitnych artystów-grafików związanych z regionem śląskim, takich jak: Jadwiga Smykowska, Tadeusz Król, Dorota Nowak, Grzegorz Hańderek, oraz zbiorowa wystawa pt. „Czerń, biel i …” prezentująca dorobek graficzny artystów-pedagogów Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie.
W ramach projektu przygotowane zostały również spotkania z artystami, wykłady, lekcje muzealne i warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży.
Poprzez wydarzenia związane z muzealnym przedsięwzięciem zostanie przypomniana historia i rola grafiki artystycznej na Śląsku, która nieprzerwanie od 1945 roku reprezentowała wysoki poziom, a obecnie, znajduje się w czołówce światowej, o czym świadczą chociażby międzynarodowe osiągnięcia artystów uczestniczących w projekcie.
Wokół grafiki
Grzegorz Hańderek w miejscu. untitled
wystawa grafiki artystycznej
Muzeum w Bielsku-Białej, Galeria Baszta i Strzelnica
12.05.2012—01.07.2012
Wernisaż: 11.05.2012, godz. 17.30
Kuratorki projektu: Iwona Koźbiał-Grzegorzek, Joanna Rupik
„Czerń, biel i…”
Czarno-białe przedstawianie świata jest specyfiką grafiki od jej zarania. Czarno-białe — to nie znaczy tylko w czerni i bieli. To również nie oznacza jedynie czarnego lub białego widzenia istoty, jak zwykło się potocznie mówić o dwubiegunowym pojmowaniu rzeczywistości.
Czarno-białe to znaczy pełne — rozpięte pomiędzy skrajnościami najciemniejszego i najjaśniejszego. Setki walorów, najsubtelniejszych światłocieni i dyskretnych monochromatów. Czerń i biel, i to, co pomiędzy tworzy pełny obraz świata absolutnie nie czarno-białego. Świata pełnego wzruszeń, emocji, licznych aspektów człowieczeństwa, natury — metafor i metafizyk.
Wystawa, którą mamy zaszczyt zaprezentować publiczności bielskiego Muzeum, jest wyrazem tęsknoty za klasycznym rozumieniem grafiki. Tęsknoty, lecz nie naśladownictwa. w sposób twórczy staramy się przestawić w naszych walorowych obrazach graficznych najróżniejsze pomysły artystyczne na poruszanie się w obszarze monochromatu. Stosując szerokie spektrum możliwości warsztatu — od umocowanych w wielowiekowej tradycji technik metalowych, poprzez druk wypukły, płaski, aż po specyficzne dla XXI wieku cyfrografię, przedstawiamy nasze światy. Światy różnorodne, osobiste, pokazane poprzez pryzmat odrębnych stylistyk, a pomimo to pozostające we wzajemnym dialogu. i sądzę, że dla widza, właśnie ten dialog — wsłuchiwanie się w odrębne głosy uczestników wystawy — będzie najciekawszym doświadczeniem.
Każdy może znaleźć dla siebie odpowiedniego artystę-przewodnika poprzez świat czerni i bieli. Dla jednego najpiękniejsze staną się barokowe struktury malarskich prac Eugeniusza Delekty, kogo innego zachwyci świat delikatnej metaforyki Józefa Knopka, jednemu przypadną do gustu pajęcze liryki Anny Wajdy, a ktoś może odnajdzie swój duchowy autoportret w przytłoczonych postaciach Natalii Pawlus. Nie sposób w kilku zadaniach scharakteryzować wszystkich uczestników, zwłaszcza, że pole naszych poszukiwań jest szerokie od abstrakcyjnych cyfrowych struktur po metaforycznie realne miniatury ekslibrisu.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że poszukiwania artystyczne zespołu cieszyńskiej Katedry Grafiki Uniwersytetu Śląskiego Katowicach znajdą w Państwa oczach uznanie i dostarczą wartościowych przeżyć, i twórczej refleksji.
Dr Krzysztof Marek Bąk
Projekt „Wokół grafiki” towarzyszy 8. Triennale Grafiki Polskiej 2012 w Katowicach
7 Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach — katalog Katalog/podsumowanie konkursu 7. Triennale Grafiki Polskiej, prezentuje najciekawsze prace wybitnych polskich artystów grafików powstałe w...
6 Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2006 Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach jest jedną z głównych wystaw towarzyszących w programie Międzynarodowego Triennale Grafiki w...
Triennale Grafiki Polskiej jest od lat największym spotkaniem artystów zajmujących się tą dyscypliną sztuki, jak też wystawą promującą polską sztukę na świecie.
Zapraszamy do udziału w kolejnej 8 edycji konkursu. Poniżej Regulamin do pobrania.