8. Triennale Grafiki Polskiej — wystawa do soboty 10 listopada
Z przyczyn organizacyjnych wystawa została skrócona do 10 listopada.
Nagrody regulaminowe
Grand Prix — Tomasz Daniec
II Nagroda — Agata Gertchen
III Nagroda — Małgorzata Józefowicz
Nagrody fundowane
1. Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu — Agnieszka Cieślińska
2. Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi — Wojciech Domagalski
3. Nagroda im. Haliny Chrostowskiej ufundowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie — Ewelina Małysa
4. Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach — Małgorzata Mazur
5. Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie — Dariusz Syrkowski
6. Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku — Krzysztof Tomalski
7. Nagroda Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu — Katarzyna Dziuba
8. Nagroda Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie — Marta Pogorzelec
9. Nagroda Dziekana Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej — Kinga Pacyga
10. Nagroda Sosnowieckiego Centrum Sztuki ZAMEK SIELECKI — Jarosław Janas
11. Nagroda Burmistrza Miasta Mikołów — Elżbieta Gawlikowska-Łabęcka
12. Nagroda im. Pawła Stellera ufundowana przez Muzeum Historii Katowic — Aleksander Woźniak
Konkurs CANSON
I Nagroda w konkursie CANSON — Joanna Piech
II Nagroda w konkursie CANSON — Michał Minor
III Nagroda w konkursie CANSON — Anna Sadowska
Wyróżnienie w konkursie CANSON — Grzegorz Dobiesław Mazurek
Wyróżnienie w konkursie CANSON — Natalia Romaniuk
Wystawa organizowana w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2012.
wystawy towarzyszące 8. Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2012 Wystawy towarzyszące 8. Triennale Grafiki Polskiej Katowice 2012: 14.01—29.02.2012 Dorota Nowak Przestrzenie cielesności Projekt Wokół Grafiki...
8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach — katalog Katalog/podsumowanie konkursu 8. Triennale Grafiki Polskiej, prezentuje najciekawsze prace wybitnych polskich artystów grafików powstałe w...
8 Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2012 — Regulamin Triennale Grafiki Polskiej jest od lat największym spotkaniem artystów zajmujących się tą dyscypliną sztuki, jak też wystawą promującą polską sztukę...
Święto polskiej grafiki
Triennale Grafiki Polskiej, otwierające właśnie swoją ósmą edycję, wpisało się na trwałe w program Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Jest ono, w pewnym sensie, młodszą siostrą krakowskiej imprezy, młodszą, ale w pełni samodzielną, której znaczenia nie sposób przecenić. Raz na trzy lata publiczność zgromadzona w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach ma niepowtarzalną okazję przekonać się na własne oczy, jak zmienia się grafika w Polsce, a także zapoznać się z najnowszymi trendami preferowanymi przez krajowe środowisko artystyczne. Bliskość dwóch międzynarodowych imprez: wystawy MTG — Kraków 2012 odbywającej się w Bunkrze Sztuki w Krakowie i wydarzenia partnerskiego, jakim jest MTG PrintArt prezentowane po sąsiedzku w Rondzie Sztuki w Katowicach, umożliwia porównanie twórczość polskich grafików z dziełami twórców z różnych krajów świata. Równoległość czasowa tych trzech wydarzeń graficznych stwarza dla nich wyjątkowy kontekst odbiorczy, a jednocześnie swoim impetem i rozmachem buduje zręby tego, co już od kilku lat przyjęło się traktować jako Wielkie święto grafiki w Polsce. Święto, którego inicjatorem i wielkim orędownikiem był Profesor Witold Skulicz, współtwórca Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie, założyciel Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i gorący zwolennik współpracy z katowickim środowiskiem graficznym, które zainicjowało zarówno Triennale Grafiki Polskiej, jak i partnerską wystawę MTG pod hasłem MTG PrintArt.
To pierwsze Triennale Grafiki Polskiej otwierające się już po śmierci Profesora. Doskonale pamiętam wernisaż 7. TGP. Po pierwsze ze względu na obecność Profesora, który, choć bardzo już zmęczony wieloma obowiązkami związanymi z trwającymi przez cały tydzień wernisażami wystaw w ramach MTG — Kraków 2009, znalazł siły, by gratulować ówczesnym laureatom i cieszyć się z ich sukcesów. Po drugie dlatego, że jako juror ciekawa byłam reakcji publiczności na wybory dokonane przeze mnie i pozostałych członków Jury. Pamiętam Profesora, który patrząc na wystawę, powiedział, że to właśnie energia, płynąca z nagromadzenia tak wielu pięknych dzieł, daje siłę do organizowania kolejnych przedsięwzięć dedykowanych grafice.
Po upływie trzech lat z wielką niecierpliwością czekam na wernisaż katowickiej wystawy, choć — w przeciwieństwie do poprzednich edycji — lista laureatów tegorocznego TGP jest już od dawna znana. Nie chodzi jednak o suche informacje. Nic nie zastąpi możliwości bezpośredniego obcowania z dziełami. Grafika, także cyfrowa, to dziedzina szczególna, w której wartość artystyczna pracy wynika z wielu czynników, w tym z zastosowanego materiału, na którym powstaje odbitka, czasem z ujawnienia matrycy prezentowanej obok lub zamiast wydruków, a nierzadko z indywidualnych eksperymentów poszczególnych twórców. Mam głęboką nadzieję, że tegoroczna — ósma już — edycja Triennale Grafiki Polskiej dostarczy wszystkim odwiedzajacym wystawę takich właśnie niezapomnianych wrażeń.
W imieniu Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie składam w pierwszej kolejności serdeczne gratulacje laureatom tegorocznej edycji TGP.
Podziękowania kieruję przede wszystkim do Prezydenta Miasta Katowice Pana Piotra Uszoka za nieustanne wspieranie wysiłków organizatorów TGP, dzięki czemu możliwe jest kontynuowanie tej ważnej imprezy. Niemniej gorące podziękowania składam jej organizatorom: Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w osobie prof. Mariana Oslislo, który jako rektor nieustannie wspierał TGP zasiadając także w jego Komitecie Organizacyjnym oraz Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach w osobie dyrektora Marka Kusia, bez którego życzliwości to wyjątkowe święto grafiki polskiej nie mogłoby dojść do skutku.
Mam nadzieję, że wszyscy spotkamy się w Katowicach i że będzie to spotkanie artystycznie niezapomniane!
dr Marta Raczek-Karcz
Wiceprezes SMTG w Krakowie
Koordynator Programu MTG — Kraków 2012