pokaz filmów w ramach Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie
21 października rozpocznie się w Katowicach 11. edycja objazdowego festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie, który potrwa do 25. października. W ramach Festiwalu odbędzie się szereg pokazów filmowych i spotkań tematycznych, którym towarzyszyć będą wystawy oraz warsztaty. Tradycyjnie już: wstęp jest wolny.
WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie to jeden z najstarszych i największych na świecie festiwali filmowych poświęconych tematyce praw człowieka, który co roku cieszy się ogromnym powodzeniem. W trakcie jego trwania wyświetlane są filmy dokumentalne, które mają walor autentyczności, prawdziwości i unikalną siłę oddziaływania. Dzięki nim widzowie mogą spojrzeć na rzeczywistość — bliższą i dalszą — poprzez pryzmat praw człowieka. Wyświetlane filmy mają za zadanie obudzić wrażliwość, uczulić na problemy współczesnego świata i budować świadomość, a w konsekwencji postawy — szczególnie ludzi młodych.
Festiwal w Katowicach, podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowany został przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego Publicznego IUS GENTIUM, które działa na Uniwersytecie Śląskim. Rozpocznie się on na Wydziale Prawa i Administracji UŚ pokazami filmów takich jak „Burmistrz” czy „Reporter”. Wtorek poświęcony zostanie problemowi dyskryminacji, który zobrazowany został w filmie „Niebieskoocy”, po filmie zostaną przeprowadzone warsztaty z licealistami. Z kolei w czwartek wieczorem festiwal z murów wydziału przeniesie się do Galerii Sztuki Współczesnej BWA, gdzie w ramach spotkania „Mamy prawo wiedzieć” o godz. 18.15 rozpocznie się pokaz filmu „Zezwalam na atak”, który jest dziennikarskim śledztwem śladami największego przecieku Wikileaks. Gościem specjalnym będzie Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” — ekspert z zakresu dostępu do informacji publicznej.
Zakończenie festiwalu odbędzie się w piątek o godzinie 19.00 w Klubie Kulturalnym „Klawiatura” pod hasłem „Czy możemy zdemokratyzować świat?”. Próby podsumowania festiwalu pomogą dokonać goście specjalni Varvara Krasutskaya reżyserka z Białorusi oraz socjolog Nino Nikuradze z Gruzji.
Szczegółowy program festiwalu znajdziecie TU. Zapraszamy.