z Małgorzatą Markiewicz na trzepaku — w ramach projektu DO SZTUKI GOTOWI START!
Termin: 7 lipca, godz. 10.00—15.00
Miejsce: trzepak przy Klubie Osiedlowym Spółdzielni Mieszkaniowej SILESIA (ul. Północna 32, Katowice-Piotrowice)
WSTĘP BEZPŁATNY, obowiązują zapisy:
tel. +48 32 259 90 40 wewn.13
lub Aneta Zasucha: 510 853 090
edukacja@bwa.katowice.pl
Małgorzata Markiewicz — Absolwentka i doktorantka wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Studentka uczelni Konstfack w Sztokholmie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004, 2011). Rezydentka London Summer Intensive, Londyn, Anglia (2015); CRIR, Christiania, Kopenhaga, Dania (2014); Botkyrka Residence, Tumba, Szwecja (2013); Factory for Art&Design, Kopenhaga (2011); SPACES, Cleveland, Ohio, USA (2007) oraz HIAP, Cable Factory, Finlandia (2006). Autorka obiektów, rzeźb, fotografii, instalacji. Od pewnego czasu zajmuje się zagadnieniem domu oraz domowości, rozpatrywanym z perspektywy zmian architektonicznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych w obrębie Europy, dotyczącym związku filozofii z architekturą. Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in.: Bunkier Sztuki, MOCAK, CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Piekary, Museu Berardo w Lizbonie, Studio Stefania Miscetti w Rzymie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.
projekt edukacyjno-artystyczny DO SZTUKI GOTOWI START! Harmonogram działań w ramach 9. edycji: 14—17 lipca 2020 r. — warsztaty i akcja artystyczna pt. „Powrót do...
Trzepak był niegdyś centrum osiedlowo-podwórkowego życia towarzyskiego. Dziś to zazwyczaj rdzewiejąca, chwiejna konstrukcja, która straciła wszystkie spełniane dotąd funkcje.
Artystka Małgorzata Markiewicz w swojej akcji artystycznej sięgnie po ten swoisty relikt przeszłości i postara się przywrócić mu jedną z ról zabranych przez media społecznościowe i zabawki elektroniczne — dawna klopsztanga na chwilę stanie się znów atrakcyjnym miejscem zabaw, polem dla nieograniczonej, dziecięcej wyobraźni. Uczestnicy akcji własnoręcznie wykonają kukiełki, które ożywią w zaimprowizowanym teatrzyku, uszyją warzywa, owoce i przetrząsną otoczenie w poszukiwaniu innych produktów do sprzedaży w osiedlowym sklepiku. Zaproponują także własne, kreatywne pomysły na wykorzystanie tej przestrzeni.