Sztuka w naszym wieku — wystawa prac z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki
Sztuka w naszym wieku
Rafał Dominik i Szymon Żydek oraz kolekcje Fundacji Sztuki Polskiej ING i Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki
artyści: Magdalena Abakanowicz, Azorro, Basia Bańda, Krzysztof M. Bednarski, Agata Bogacka, Tymek Borowski, Olaf Brzeski, Dorota Buczkowska, Kuba Dąbrowski, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Wojciech Gilewicz, Rafał Jakubowicz, Piotr Janas, Adam Jastrzębski, Jerzy Kałucki, Róża Litwa, Marcin Maciejowski, Robert Maciejuk, Przemysław Matecki, Artur Nacht-Samborski, Lech Okołów, Włodzimierz Pawlak, Sławomir Pawszak, Józef Petruk, Katarzyna Przezwańska, Janek Simon, Henryk Stażewski, Paweł Susid, Jerzy Tchórzewski, Karol Wierusz-Kowalski, Ryszard Winiarski, Jakub Woynarowski
kuratorzy: Rafał Dominik i Szymon Żydek
współpraca ze strony Fundacji: Kamila Bondar
współpraca ze strony Zachęty: Maria Świerżewska-Franczak
Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING została stworzona przez firmy wchodzące w skład Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego w 2000 roku. Jej celem jest wspieranie rozwoju polskiej sztuki współczesnej, w szczególności twórczości młodych artystów, czemu służy m.in. tworzenie kolekcji dzieł sztuki i udostępnianie jej. Kolekcja powstała jako rozwiniecie idei mecenatu Grupy ING, która posiada zbiory sztuki współczesnej w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Meksyku. Zbiory Fundacji Sztuki Polskiej ING to jedna z pierwszych polskich kolekcji korporacyjnych. Składają się na nią 162 dzieła sztuki, reprezentowane głównie przez malarstwo, ale również przez fotografie, rysunki, prace wideo i rzeźbę. Obok klasyków (Włodzimierz Pawlak, Stefan Gierowski, Jarosław Fliciński, Zbigniew Libera) w kolekcji znajdują się prace artystów młodego pokolenia (Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski, Michał Budny, Jakub Julian Ziółkowski i wielu innych). Kolekcja prezentowana jest na stronie www.ingart.pl, a składające się na nią prace są często wypożyczane na wystawy w Polsce i za granicą.
Kolekcja Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki to ponad 3 600 obiektów (malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo, prace na papierze) oraz bardzo bogata historia, dzięki której zbiory galerii są tak różnorodne i dokumentują rozwój sztuki polskiej od końca lat 40. do dziś. Znajdują się tu prace m.in. klasyków sztuki polskiej XX wieku (Tadeusz Kantor, Edward Krasiński, Erna Rosenstein, Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow), a także światowej sławy współczesnych artystów polskich (Mirosław Bałka, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Wilhelm Sasnal, Krzysztof Wodiczko) czy uznanych twórców młodszej generacji (Wojciech Bąkowski, Aneta Grzeszykowska, Julita Wójcik) i mniej znanych autorów. Choć Zachęta jest galerią wystaw czasowych, reprodukcje prac z kolekcji są stale dostępne na stronie internetowej galerii na licencjach Creative Commons.
Rafał Dominik — urodzony w 1985 roku. Artysta, absolwent warszawskiej ASP (dyplom 2009 w pracowni Leona Tarasewicza). Malarz, twórca obrazów cyfrowych, murali, rzeźb, kolaży, ilustracji, filmów, mebli. Współtwórca zespołu disco-polo Galactics. Członek studia projektowego Czosnek Studio (razem z Tymkiem Borowskim i Katarzyną Przezwańską). Jego prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w WM Gallery Amsterdam, Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii Arsenał w Białymstoku.
Szymon Żydek — urodzony w 1987 roku. Kurator, producent i badacz architektury. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Kulturoznawstwo — wiedza o kulturze) oraz Royal Institute of Art w Sztokholmie (Teoria i historia architektury). Współpracownik Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii Raster oraz Fundacji Bęc Zmiana. Członek Wolnego Uniwersytetu Warszawy. W swojej praktyce zajmuje się kwestiami z pogranicza architektury, sztuki i życia codziennego.
Sztuka w naszym wieku to wystawa prac pochodzących z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki przygotowana przez zespół artystyczo-kuratorski w składzie Rafał Dominik, Szymon Żydek. Wystawa w przystępny sposób tłumaczy zawiłości związne z odbiorem i wykorzystaniem sztuki współczesnej w codziennym życiu. Na ekspozycji skonfrontowane zostają prace artystów z podstawowymi, choć często niewypowiedzianymi, pytaniami nurtującymi publiczność: czy dzisiejsza sztuka całkowicie oderwała się od rzeczywistości? Kim współcześnie są artyści i dlaczego efekty ich działań nazywamy dziełami sztuki? Co mają wspólnego abstrakcyjne poszukiwania awangardy artystycznej z życiem zwykłych ludzi?
Wystawie towarzyszy rozbudowany program wydarzeń towarzyszących w postaci oprowadzań kuratorskich, warsztatów oraz spotkań na wystawie z artystami i kuratorami. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla publiczności.
Harmonogram:
6 maja godz. 18.00 — Oprowadzanie kuratorskie Rafała Dominika i Szymona Żydka
11 maja godz. 18.00 — Spotkanie na wystawie z teoretyczką sztuki Irmą Koziną
14 maja godz. 18.00 — Program specjalny (oprowadzania i warsztaty) z okazji Nocy Muzeó
18 maja godz. 18.00 — Spotkanie na wystawie z kuratorką Martą Lisok
25 maja godz. 18.00 — Spotkanie na wystawie z artystą Szymonem Kobylarzem
1 czerwca godz. 18.00 — Warsztaty dla dzieci i dorosłych z muzyczką AsiMiną
8 czerwca godz. 18.00 — Spotkanie na wystawie z artystką Natalią Bażowską
12 czerwca godz. 18.00 — Oprowadzanie kuratorskie Rafała Dominika i Szymona Żydka