wydarzenia | 06.07.2016

Katarakta — działanie Karoliny Freino w ramach projektu Widmo

wydarzenia główna galeria | 29.07-11.09

Widmo — wystawa do 11 września — zapraszamy Wystawa jest zapisem fantomowych bólów miasta, dokumentacją białych plam w jego architektonicznej tkance. U jej podstaw leży seans... 

Działanie Karoliny Freino na placu Wolności w Katowicach odbywa się w ramach projektu „Widmo” organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Zaproszeni artyści odwołują się do nieistniejących zabytków miejscowej architektury. Projekt ma stwarzać okazję do lunatykowania w przestrzeni miasta — zombie, które pod wypolerowanymi powierzchniami odsłania resztki po swojej dawnej, na wpół obumarłej, na wpół żywej tkance. Organizowane w jego ramach działania podsumowane wystawą i towarzyszącą jej publikacją, stają się zapisem fantomowych bólów miasta, po tym co zniknęło albo zostało wymazane.

Praca „Katarakta” Karoliny Freino odwołuje się do historii pięciu pomników, które przez ostatnie sto lat znajdowały się na placu Wolności w Katowicach, reprezentując panujący w danym okresie system. Każda zmiana władzy wiązała się z przewartościowywaniem reprezentacyjnych symboli i nadawaniem im pomnikowej formy. Na początku na placu Wolności znajdował się pruski monument celebrujący Dwóch Cesarzy (Wilhelma I i Fryderyka III). Po przyłączeniu Katowic do Polski zbudowano tam Pomnik Poległych Powstańców Śląskich. Po wybuchu II wojny światowej, ustawiono w tym miejscu hitlerowski obelisk poświęcony pamięci żołnierzy niemieckich, po wojnie — dwa pomniki wdzięczności dla Armii Czerwonej. Po protestach i ikonoklastycznych aktach mieszkańców, w 2014 roku figury przeniesiono na miejscowy cmentarz żołnierzy radzieckich. W centrum placu pozostał ogromny, pusty postument, który od dwóch lat czeka na nowy pomnik, sformalizowany wycinek pamięci Katowic.
W oczekiwaniu na wykrystalizowanie się nowego porządku symbolicznego, postument zostanie przysłonięty tymczasową kurtyną dymu. Podobnie do katarakty, która powoduje zmętnienie soczewki oka i prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku, dym zasnuje postument zacierając jego kontury w krajobrazie.

Kuratorka: Marta Lisok

 

Podziękowania dla Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Janusza Ormińskiego z Techniki estradowej DISCO-OR, Joanny Kałuskiej z Muzeum Historii Katowic.

http://www.facebook.com/pages/Katowice-Poland/Galeria-Sztuki-Wspolczesnej-BWA-w-Katowicach/128885767128773 https://bwakatowice.bip.gov.pl/