akcja artystyczna Ewy Landowskiej — tworzenie muralu typograficznego
Mural będzie tworzony w dniach 24 i 25 września, w godz. 10.00—16.00 w podcieniach budynku Galerii BWA.
Osoby chętne aby współtworzyć mural wraz z artystką prosimy o zgłoszenie na:
edukacja@bwa.katowice.pl
Ewa Landowska — Muzyk, kaligraf. Kaligrafią zajmuję się od roku 1999, a od 2006 prowadzę warsztaty, kursy oraz pokazy kaligrafii na terenie całego kraju. Tworzę i projektuję własne kroje pisma w oparciu o klasyczne alfabety. Pracuję zarówno z literą tradycyjną, jak i nowoczesną.
W roku 2015 Kancelaria Sejmu powierzyła mi sporządzenie kaligrafowanego egzemplarza Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku.
Projekty autorskie: „Ziemia Obiecana. Litera Legalna” (terapeutyczne warsztaty kaligrafii w Zakładzie Karnym w Kluczborku) oraz „Kaligrafja przedwojenna” (o kaligrafii nauczanej w szkole przed rokiem 1939).
Na przestrzeni lat miałam przyjemność współpracować z różnymi ludźmi, w różnych miejscach i okolicznościach, nad przeróżnymi projektami, m.in.: Kancelaria Sejmu RP, Modus Design Studio Marka Cecuły (udział w projekcie „Uczta Słowa” na Istanbul Design Biennial’14 w Stambule), Pen Show Poland, Leo Burnett, ASP Kraków, ASP Wrocław, Muzeum Narodowe w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, BWA Wrocław, Uniwersytet Jagielloński, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Szkoła Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony, Fundacja Sztuka Kaligrafii, Fundacja Sztuki Nowej „Znaczy Się”, Małopolski Konkurs Kaligraficzny, inne ośrodki kulturalne.
Jestem też muzykiem, co ma ogromne przełożenie na mój sposób pracy z literą (również w jej nauczaniu). Jestem absolwentką Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Współtworzę duet Wilderness Concerto wraz z Andrzejem Bonarkiem.
W roku 2013 duet zadebiutował albumem o tytule „Wilderness Concerto”, obecnie pracuję nad kolejną płytą, której premiera przewidziana jest na rok 2016.
Od 2005 jestem wokalistką istniejącej od 1992 roku krakowskiej grupy Piwnica Św. Norberta.
projekt edukacyjno-artystyczny DO SZTUKI GOTOWI START! Harmonogram działań w ramach 9. edycji: 14—17 lipca 2020 r. — warsztaty i akcja artystyczna pt. „Powrót do...
„Kaligrafia, choć kojarzona głównie z pięknym pisaniem i dążeniem do perfekcji, mnie zachwyca właśnie owym marginesem błędu, który musimy pozostawić dla ludzkiej ręki.
Nade wszystko korzystam z kaligrafii jako zajęcia niezwykle medytacyjnego i “rozciągłego”, a sam proces kreślenia znaków jest dla mnie szczytem kaligraficznej przyjemności.
Litery te, czy znaki, nie muszą przyodziewać się w treść merytoryczną. Wystarczy linia, czasami dwie, aby mogła pomiędzy nimi wybrzmieć cisza.”