cykl warsztatów twórczych z aktorami teatru tańca
Harmonogram:
— 2 i 3 grudnia — Sztuka relaksacji — sposoby na oddech
— 16 i 17 grudnia — Sztuka emocji — emocje w ciele i wyobraźni
— 13 i 14 stycznia — Sztuka improwizacji — wyobraźnia w ruchu
— 26 i 27 stycznia (piątek i sobota) — Jak zatańczyć z różnymi dziedzinami sztuki?
— 9 i 10 lutego (piątek i sobota) — Po co nam sztuka na co dzień?
— 24 i 25 lutego — Poza sztuką, czyli jak daleko można sięgnąć?
Każde spotkanie zaczyna się o godz. 18.00 i kończy o godz. 21.00.
Każdy warsztat porusza inne zagadnienie, więc spotkania nie wymagają kontynuacji — można dołączyć do nas w połowie cyklu lub wybrać interesujące zagadnienia. Oba spotkania (w sobotę i niedzielę) stanowią spójną, komplementarną całość, ale można wybrać tylko jeden warsztat.
Prowadzący:
Jakub Margosiak (WYOBRAŹNIA) — Pomysłodawca i założyciel Living Space Theater. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz wolny słuchacz na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Był asystentem prof. Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej w ramach przedmiotu „Techniki taneczne” w PWST Kraków. Stypendysta Rektora PWST oraz stypendysta Prezydenta Miasta Tarnowa i Gminy Miasta Tarnów. Członek International Dance Comittee. Poprowadził warsztaty I wygłosił wykład podczas International Dance Symposium „Dancing in the Body of Nature” organizowanego przez International Dance Committee of the International Theatre Institute w ramach 35th ITI World Congress w Segowii (Hiszpania). Ponadto brał udział w International Summer Program organizowanym przez Roberta Wilsona w Watermill Center w Nowym Jorku oraz w rezydencji artystycznej w ramach Festiwalu AgitAgueda w Portugalii.
Grzegorz Łabuda (CIAŁO) — Współzałożyciel Living Space Theatre. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne w 2016 roku. Wykładowca podczas V Sympozjum Tańca w ramach Międzynarodowego Kongresu Teatralnego w Segovii (2017). Finalista międzynarodowego konkursu choreograficznego „3…2…1… taniec” w NCK w Krakowie oraz międzynarodowego konkursu „Open Stage” w Amsterdamie. Współtworzył uliczne performansy oraz prowadził cykl warsztatów tańca i ruchu w ramach projektu edukacyjno-artystycznego „Do sztuki gotowi start!” organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (2014—2017). Uczestnik projektu badawczego „Joy of discovery” w Chinach. Aktor tancerz w spektaklach Jacka Łumińskiego, Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, Katarzyny Raduszyńskiej, Radosława Rychcika, Edana Gorlickiego, Wojciecha Farugi, Macieja Kuźmińskiego. Obecnie współtworzy własne spektakle i prowadzi warsztaty twórcze.
Koszt
Wejściówka na jeden warsztat: 29 zł
Karnet na dwa spotkania: 50 zł
Miejsce
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Zapisy
tel. +48 (32) 259 90 40 wewn.13
edukacja@bwa.katowice.pl
Liczba miejsc ograniczona.
W przypadku zbyt małej liczby chętnych zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu warsztatów.
Klub Sztuk Galerii BWA — warsztaty twórczej aktywności Klub Sztuk przy Galerii BWA to warsztaty twórczej aktywności, w ramach których uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi...
Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe z pasją i zaangażowaniem, bez względu na poziom zaawansowania. Zajęcia skierowane są do każdego, kto chce popracować nad sobą i aktywnie spędzić czas wolny. Wystarczą chęci!
Opis warsztatów — zagadnienia:
WYOBRAŹNIA (warsztaty sobotnie)
Wyobraźnia może dostarczać nieocenionych inspiracji i okazać się bardzo skutecznym narzędziem do realizowania różnorodnych celów. Dzięki wyobraźni i wizualizacjom możemy przeżyć fascynującą podróż — wiele się o sobie nauczyć i odkryć to, co jeszcze nam nieznane…
Cykl spotkań obejmie zagadnienia wykorzystania wyobraźni jako narzędzia do osiągania pewnych zamierzonych celów (pożądanych przedmiotów, sytuacji, zdolności, stanów psychicznych, itd.) Podczas zajęć będziemy posługiwać się wizualizacją twórczą, czyli metodą wyobrażania i tworzenia obrazów mentalnych.
Zagadnienia, które poruszymy w trakcie spotkań:
— Przygotowanie do działania — czyli o sposobach na oddech i relaks;
— Praca ze zmysłami jako wstęp do uruchamiania wyobraźni;
— Mityczny stan bycia „tu i teraz” – czyli ciągle o zmysłach;
— Wyobrażenia a stany emocjonalne;
— Rozwój osobisty z wyobraźnią;
— Ciało i ruch połączone wyobraźnią;
— „Śniące ciało” — czyli ciało, które samo tańczy;
— Uruchomienie wyobraźni w pracy twórczej;
— „W innym świecie…” — czyli co jeszcze kryje nasza wyobraźnia.
Pracując nad wykorzystaniem snów w tańcu usłyszałem zdanie, że sen to prezent od Ciebie, dla Ciebie. Jeżeli tak, to wyobraźnia i wizualizacja pozwala obdarowywać się prezentami cały czas!
CIAŁO (warsztaty niedzielne)
Każdy z nas w codziennym życiu posługuje się swoim ciałem, jednak niewielu używa go w sposób świadomy. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele informacji i wrażeń jesteśmy w stanie otrzymać z ciała, pod warunkiem, że słuchamy go uważnie.
Cykl warsztatów poświęcony będzie szerokiemu zagadnieniu ciała. Zajęcia będą skupiać się na budowaniu świadomości własnego ciała, poznania jego narzędzi oraz sposobów ich wykorzystywania w ekspresji twórczej. Poprzez pracę indywidualną i ćwiczenia grupowe nauczymy się reagować na otoczenie i partnera, poznamy tajniki improwizacji ruchowej, a także opierając się na własnych spostrzeżeniach i odczuciach, będziemy spełniać potrzeby wychodzące z ciała i wyrażać się poprzez ruch.
Popracujemy na takimi zagadnieniami jak:
— Koordynacja ruchowa, czyli jak okiełznać ciało;
— Wyobraźnia cielesna i myślenie abstrakcyjne poprzez ruch;
— Pamięć emocjonalna i cielesna;
— Łączenie głosu z ruchem i pozbywanie się napięć w ciele;
— Interpretowanie dzieła sztuki przy użyciu ciała;
— Improwizacja ruchowa i kompozycja.
Zajęcia będą się opierać na technikach tanecznych, aktorskich oraz metodach pracy z ciałem. Ruch to wolność, więc stańmy się wolni!