warsztaty taneczno-ruchowe z choreografką i tancerką Dominiką Knapik
Na warsztaty zapraszamy dziewczyny w wieku od 8 do 12 lat, sprawne fizycznie, mile widziane przygotowanie taneczne/sportowe/sztuki walki.
Termin
18—19 lipca, w godzinach 10.00—14.00.
Miejsce
SP nr 33 im. Stanisława Ligonia w Katowicach, ul. W. Witosa 23
Prowadząca
Dominika Knapik — Ur. 1979 roku w Krakowie. Choreografka, tancerka i aktorka. Absolwentka PWST w Krakowie. Stypendystka prestiżowego programu danceWEB Europe (2007), Art Stations Foundation (Solo Projekt 2007), ArtsLink w 2009 (Dance New Amsterdam, Nowy Jork), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku oraz rezydencji artystycznych (m.in. Tanzhaus Dusseldorf). W 2012 roku zorganizowała i kuratorowała festiwal „Nowy taniec w starym Krakowie” oraz współpracowała jako kurator tańca dla Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W latach 2012—2016 wykładała na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. W 2008 roku założyła wraz z Wojtkiem Klimczykiem kolektyw artystyczny Harakiri Farmers, w ramach którego zrealizowała kilkanaście interdyscyplinarnych projektów (www.harakirifarmers.com). Regularnie współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce i za granicą, tworząc choreografie do spektakli dramatycznych (m.in. Igi Gańczarczyk, Eweliny Marciniak, Jana Klaty, Mai Kleczewskiej, Radka Rychcika, Anny Smolar, Anny Augustynowicz, Pawła Łysaka, Remigiusza Brzyka, Bartosza Szydłowskiego). Realizuje własne projekty taneczne (Testament Optymisty, Teatr Łaźnia Nowa), filmy (There), jak również spektakle dramatyczne (BANG BANG, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi) i projekty teatralno—taneczne: Popołudnie Fauna w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (2017), Obóz KataraktaTeatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (2017). Styl Dominiki Knapik charakteryzuje się poczuciem humoru oraz swobodnym korzystaniem z różnych dziedzin sztuki. Jego materią są codzienne gesty poddane silnej formalizacji. Nagrody: I nagroda w konkursie „Nowe Sytuacje” na festiwalu Malta za spektakl keret, główna nagroda w konkursie OFF PPA za spektakl „Nie Ja”, Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa za choreografię w spektaklu „Portret Damy”. W 2015 roku nominowana do „Paszportu Polityki” w kategorii „Teatr”. W 2017 roku laureatka „Złotej Maski” za choreografię do spektaklu „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” w reżyserii Eweliny Marciniak (Teatr Śląski w Katowicach).
Działania BEZPŁATNE, wymagane są zapisy!
Zapisy do 8 lipca:
edukacja@bwa.katowice.pl
Prosimy o dołączenie do zgłoszenia zdjęcia całej sylwetki uczestniczki oraz podanie jej wzrostu i rozmiaru buta — potrzebne będą do uszycia przez stylistkę stroju.
projekt edukacyjno-artystyczny DO SZTUKI GOTOWI START! Harmonogram działań w ramach 9. edycji: 14—17 lipca 2020 r. — warsztaty i akcja artystyczna pt. „Powrót do...
Tresuje się nas w wątpieniu we własne siły i w samoograniczaniu się, pozwalając zarazem mężczyznom ćwiczyć się w niczym nieuzasadnionej nadmiernej pewności siebie.
/Rebecca Solnit, Mężczyźni objaśniają mi świat/
Wrestling Girls. How to Train Them?
Warsztaty pod kierunkiem choreografki Dominiki Knapik staną się punktem wyjścia do rozmontowania stereotypowych wyobrażeń na temat „słodkich dziewczynek” i społecznych ról płciowych.
Będą mieszanką tańca współczesnego i zadań teatralnych, ich głównym tematem będzie zabawa w elementy amerykańskiego wrestlingu. To warsztaty dla dziewczyn, które mają ochotę przełamać stereotyp bycia grzeczną i posłuszną dziewczynką, takich, które chcą pobawić się we współczesne wojowniczki. Pod okiem stylistki Hanki Podrazy uczestniczki warsztatu zostaną przebrane w stroje ,,Superbohaterów”, będą bawić się w amerykańskie show i nauczą się:
— jak bezpiecznie upadać
— jak udawać pojedynki jak na ringu
— jak robić groźne miny
— jak przedstawiać się jak bohaterki / bohaterowie komiksów
— jak bezpiecznie udawać, że się siłują.
Warsztaty będą filmowane, ich efektem będzie video art „Wrestling Girls. How to Train Them?”, które będzie zaprezentowane na wystawie „Próba sił” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Kuratorka wystawy: Marta Lisok. Wernisaż wystawy: 28 lipca 2018 roku.
koncept/choreografia: Dominika Knapik
zdjęcia i montaż: Dominik Ritszel
kostiumy: Hanka Podraza
muzyka: Szymon Szewczyk