Tomasz Struk. Prześwity i (nie)pamięci — wystawa
Wernisaż 14 września br. o godz. 17.00 w Galerii Rondo Sztuki, a o godz. 18.00 w Galerii BWA.
Serdecznie zapraszamy!
Kuratorzy wystaw w Rondzie Sztuki ASP i Muzeum Śląskim: Grzegorz Hańderek i Roman Lewandowski
Tomasz Struk (ur. 12 sierpnia 1952 w Bytomiu, zm. 27 kwietnia 2004 w Berlinie) — polski artysta grafik i malarz, autor instalacji. Pracował w Katowicach, Berlinie oraz Paryżu. Studiował na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Andrzeja Pietscha i prof. Wojciecha Krzywobłockiego. Dyplom obronił w 1978 roku. Po studiach pracował jako adiunkt na macierzystej uczelni w Pracowni Druku Wypukłego (1978–1995). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, Statens Kunstakademi w Oslo (1985) oraz Towarzystwa im. Aldegrevera (1989). W roku 2000 zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie oraz na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. Laureat krajowych oraz międzynarodowych konkursów i festiwali sztuki, m.in.: Grand Prix (za malarstwo), konkurs malarzy i rzeźbiarzy, Le Ressort des Arts, Paryż, 1988; Grand Prix (za malarstwo), Sarreguemines, 1993; Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków, 1994, Grand Prix; Triennale Grafiki Polskiej, Katowice, 2000, Grand Prix; Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków, 2000, Grand Prix. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe, Warszawa; Muzeum Narodowe, Szczecin; Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Śląskie, Katowice; Centrum Sztuki, Galeria Kronika, Bytom; Biuro Wystaw Artystycznych, Toruń; Biblioteka Narodowa Francji w Paryżu (Bibliothèque Nationale de France); Muzeum Sztuki Miasta Kioto; Muzeum Sztuki, Seul; Museum Junge Kunst (kolekcja Brandenburgii), Frankfurt nad Odrą.
Wystawa „Tomasz Struk. Prześwity i (nie)pamięci” jest projektem artystycznym obejmującym cykl wydarzeń zadedykowanych i poświęconych pamięci jednego z najwybitniejszych polskich artystów — Tomaszowi Strukowi. Artysta, jak przystało na prawdziwego Europejczyka, mimo że biograficznie blisko związany był z Bytomiem, Gliwicami i Katowicami, to tworzył, mieszkał i pracował także poza granicami Polski — w Berlinie oraz Paryżu.
Wystawa i towarzysząca jej monografia pt. „Tomasz Struk. Prześwity i (nie)pamięci” ma służyć przypomnieniu sylwetki oraz dorobku artysty, a także ukazać jego twórczość w szerszym kontekście współczesnych praktyk artystycznych. Nieodrodnym elementem tej schedy jest bez wątpienia problematyka genealogii gestu oraz pamięci. Dyskurs czasu i odciskającego się w pamięci „śladu” pojawił się w pracach Tomasza Struka już pod koniec lat 70. XX w. W procesie rekonstruowania przestrzeni Mnemosyne to, co nieobecne zostało przezeń przywołane w formie rytów, odcisków, rastru. Niezwykły w twórczości Struka jest autentyczny esencjalizm w wyłuszczaniu tropów pamięci i lokalizowaniu ich w porządku eschatologicznym człowieka.
Integralnymi elementami pokazu jest prezentacja instalacji „Stan pamięci” w przestrzeni Muzeum Śląskiego oraz wystawa prac graficznych w Rondzie Sztuki ASP pt. „Prześwity”.