edukacja archiwum | 25.06

warsztaty z Iwoną Demko „Ja i moje ciało” rozpoczną tegoroczną edycję DSGS!

edukacja do sztuki gotowi start! | 2012—2020

projekt edukacyjno-artystyczny DO SZTUKI GOTOWI START! Harmonogram działań w ramach 9. edycji:  14—17 lipca 2020 r. — warsztaty i akcja artystyczna pt. „Powrót do... 

(…) w jakiej części świata się znajduję, wszędzie spotykam kobietę, która nie cierpi jakiejś części swojego ciała. Poświęca większość życia, aby tę ułomność ujarzmić, zminimalizować. Jej domowa apteczka wypełniona jest produktami mającymi przemodelować ułomność, szafa wypchana ubraniami, które ułomność tuszują. Rządzi swoim ciałem jak tyran swym państwem — przeprowadza czystki i kontrole, tracąc z oczu wszystko inne.
Eve Ensler Dobre ciało


Naomi Wolf w swojej książce Mit urody napisanej w latach 90. tłumaczyła, że obsesja cielesnej perfekcji to sposób patriarchatu na to, aby odebrać kobietom ich siłę. Aby skutecznie wyhamować ich coraz większą emancypację. Jan Berger natomiast w Sposobach widzenia mówił, że kobieta postrzega siebie przyjmując męskie spojrzenie, tym samym traktując siebie samą jako obiekt do oglądania — widok. Takie postrzeganie musi wyzwalać w kobiecie nieustanną potrzebę podobania się innymi, potrzebę bycia atrakcyjną. Skłania ją do nieustannej badawczej samoobserwacji.

W życiu codziennym oczywiście nie analizujemy tego tak wnikliwie. Wystarczy, że otaczają nas doskonałe ciała, które osaczają swoim widokiem z każdej strony: w reklamie, prasie, telewizji, kinie. Nie jest łatwo kochać swoje ciało kiedy jesteśmy karmione mitem urody od najmłodszych lat…

A Ty jak patrzysz na swoje ciało? Co o nim myślisz? Jak się z nim czujesz? Co myślisz kiedy patrzysz w lustro? Jeśli chcesz podzielić się z innymi kobietami swoim doświadczeniem przyjdź na warsztaty. Może się okazać, że nie jesteś w tym sama…

Będzie to spotkanie prowadzone przez artystkę wizualną Iwonę Demko. Razem zastanowimy się również dlaczego myślimy o swoich ciałach, tak jak myślimy? Kiedy zaczęłyśmy myśleć w ten sposób?

 

Wciąż nie mogę uwierzyć, że ja — ortodoksyjna feministka z trzydziestoletnią praktyką — poświęcam tyle czasu na myślenie o swoim brzuchu. Brzuch stał się moim oprawcą i uwodzicielem. Mój związek z nim to jedyny związek, który pochłania mnie bez reszty. Brzuch sterczący pod ubraniem, odbierający mi pewność siebie, burzący koncentrację i rytm pracy. Starałam się ten patologiczny związek rozluźnić, zrozumieć, wysłać na terapię, a najbardziej ze wszystkiego chciałam go zniszczyć.
Eve Ensler Dobre ciało

http://www.facebook.com/pages/Katowice-Poland/Galeria-Sztuki-Wspolczesnej-BWA-w-Katowicach/128885767128773 https://bwakatowice.bip.gov.pl/