warsztaty kaligrafii z Ewą Landowską — sztuka pięknego pisania
Termin:
Warsztaty dwudniowe: 31 sierpnia i 1 września, godz. 10.00—14.00
Warsztaty jednodniowe: 31 sierpnia, godz. 15.00—19.00
Koszt:
Wejściówka na jeden warsztat: 69 zł
Karnet na dwa spotkania: 129 zł
Materiały niezbędne do pracy są wliczone w cenę.
Miejsce:
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Zapisy:
e-mail: edukacja@bwa.katowice.pl
tel. +48 (32) 259 90 40 wewn.16
Liczba miejsc ograniczona.
Prowadząca:
Ewa Landowska
Urodzona w Malborku, od 2002 mieszka i pracuje w Krakowie, wolny czas chętnie spędza w górach.
Absolwentka Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Kaligrafią zajmuje się od roku 1999, a od 2006 prowadzi warsztaty, kursy oraz pokazy kaligrafii na terenie całego kraju. Tworzy i projektuje własne kroje pisma w oparciu o klasyczne alfabety. Pracuje zarówno z literą tradycyjną, jak i nowoczesną.
Współautorka podręcznika do nauki kaligrafii Piękna Litera, którego pierwszy tom ukazał się w roku 2016 nakładem wydawnictwa: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów. Premiera tomu drugiego miała miejsce w roku 2018. W przygotowaniu tom trzeci.
W roku 2015 sporządziła kaligrafowany egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku na zlecenie Kancelarii Sejmu.
Twórczyni Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma (2017) dedykowanemu historii przedwojennej sztuki i nauki pisania (zarówno polskiej, jak i innych narodowości) oraz prezes Fundacji Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma.
Autorka kaligrafii naściennej w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Od 2005 roku w zespole Piwnicy Św. Norberta, od 2011 w duecie Wilderness Concerto wraz z Andrzejem Bonarkiem oraz w duecie Tuul z Maciejem Terleckim.
Od 2012 roku współtworzy wraz z Barbarą Bodziony przestrzeń warsztatową (szkołę kaligrafii) od 2016 roku pod nazwą Atelier Landowska & Bodziony.
Klub Sztuk Galerii BWA — warsztaty twórczej aktywności Klub Sztuk przy Galerii BWA to warsztaty twórczej aktywności, w ramach których uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi...
Warsztaty kaligrafii mają wyjątkowo otwartą formułę. Grupa uczestników jest mieszana — w warsztatach uczestniczą osoby zarówno kontynuujące i doskonalące swój warsztat, jak i początkujące, chcące spróbować swoich sił w nauce sztuki pięknego pisania.
Każdy uczestnik kontynuujący naukę może wybrać, który ze stylów pisma chciałby doskonalić. Uczestnicy biorący udział w warsztacie po raz pierwszy zapoznają się z dwoma rodzajami narzędziami: pierwszego dnia ze stalówką ściętą (na przykładzie fraktury lub italiki), drugiego ze stalówką ostro zakończoną (na przykładzie Copperplate’a), a biorąc udział w kolejnych warsztatach, wybierają styl pisma, nad którym chcą pracować.
Uczestnik może zdecydować czy chce wziąć udział w jednym warsztacie czy warsztatach dwudniowych (drugi dzień jest kontynuacją zadań rozpoczętych w pierwszym dniu).