edukacja archiwum | 7.12.19

Potlacz vol. 2 — akcja artystyczna Anny Bargiel

Wzrost nie może postępować w nieskończoność, człowiek musi trwonić nadmiar, lecz chociaż marnotrawi dobra zachłannie je gromadzi, z rozrzutności czyni przedmiot nabywania.
Georges Bataille, Część przeklęta, Warszawa 2002

Wymiana to zamiana, na którą muszą się zgodzić obydwie osoby. Obydwie powinny być usatysfakcjonowane z wymiany.
Igor Markiewicz, 12 lat

Istnieje legenda o potlaczu. Była sobie dziewczynka, która miała pięciu braci i węża. Pewnego dnia przestała opiekować się na chwilę wężem, bo szyła koc. W tym czasie źli bracia, którym nie podobało się do końca to, że wąż z nimi mieszka, zatłukli węża kijem. Kiedy dziewczynka wróciła do domu i zobaczyła, co się stało, rozpłakała się i była bardzo smutna. Szybko jednak wzięła się w garść i powiedziała braciom, że muszą stworzyć pięć prezentów dla węża za to, co mu zrobili. Kiedy je wykonali, dziewczynka spaliła swój koc i spaliła wszystkie pięć prezentów, żeby razem z wężem mogły przejść w zaświaty. Legenda głosi, że w ten właśnie sposób narodził się potlacz.

Zapraszamy na wielką wymianę dóbr inspirowaną słynną pracą „Monumental Garage Sale” Marthy Rosler — artystki, która podniosła popularny amerykański zwyczaj do rangi sztuki. Przyjdź do Galerii BWA by wymienić się dobrami materialnymi — książkami, ubraniami itp., posiadaną wiedzą z różnych dziedzin, takich jak języki obce, taniec, gwizdanie na palcach oraz innymi, najdziwniejszymi nawet umiejętnościami czy choćby spojrzeniem, uśmiechem lub myślą. Czym dla ciebie jest wymiana? Czy i czym chciał(a)byś się wymienić?

http://www.facebook.com/pages/Katowice-Poland/Galeria-Sztuki-Wspolczesnej-BWA-w-Katowicach/128885767128773 https://bwakatowice.bip.gov.pl/