wydarzenia główna galeria | 11.07—20.09

Komorebi — ekoprojekt (nie tylko) dla dzieci

edukacja archiwum | 22.08.20

warsztaty przyrodnicze dla dzieci — Dzikie zwierzęta w mieście Zapraszamy dzieci (i rodziców!) na warsztaty przyrodnicze, realizowane w ramach projektu Komorebi — ekoprojekt (nie tylko) dla dzieci.... 

Kiedy byłam dzieckiem, spędzałam dużo czasu na wsi i w lesie. Przemierzyłam leśnymi ścieżkami niezliczoną ilość kilometrów, upajając się ciężkim, wilgotnym zapachem mchu i ziemi, nasłuchiwałam odgłosów zwierząt i szukałam ich tropów. Teraz, kiedy jestem już dorosła, staram się wyjeżdżać poza centrum miasta jak najczęściej, bo czuję, że na łonie natury „wracam do siebie”. Lubię kłaść się pod drzewem i patrzeć na słońce przebijające się przez liście. Temu pięknemu zjawisku optycznemu Japończycy nadali określenie komorebi. Tak właśnie nazwałam projekt, który powstał z miłości do natury.

Ta wystawa utkana jest z ptasich treli, zapachu mchu rosnącego na gałęzi leżącej na mokrej ściółce, szumu kołyszących się na wietrze drzew. Zachwytem nad cudem natury dzielą się również artystki i artyści, których zaprosiłam do współpracy. Każda z osób poprzez swoją pracę opowiada w inny sposób o tym, co jest dla niej ważne w kontakcie z przyrodą: co ją ciekawi, co zachwyca, co inspiruje, co kocha, co niepokoi. Ale wszystkie opowieści łączy jedno — głębokie przekonanie o tym, że jesteśmy nieodłączną częścią przyrody i że naszym obowiązkiem jest to, żeby traktować ją z szacunkiem.

Wystawa jest polem do swobodnej eksploracji, doświadczania sztuki wszystkimi zmysłami. Dzieci mogą dotykać, wąchać, nasłuchiwać dzieł sztuki. Projekt ma zwrócić uwagę na silny aspekt naturalnej, nierozerwalnej więzi człowieka z naturą. Ta relacja to terytorium, na którym zbiegają się refleksje socjologów, etyków, przyrodników, ekologów, artystów. W dobie kryzysu klimatycznego, każde działanie ekologiczno-edukacyjne ma ogromne znaczenie, dlatego realizujemy również warsztaty, akcje artystyczne, spotkania jako działania towarzyszące wystawie. Będą one miały na celu uwrażliwianie na piękno otaczającej nas przyrody i zwiększenie ekologicznej świadomości. Spotkania będą realizowane zarówno w Galerii Sztuki Współczesnej BWA jak i na łonie natury. Staraliśmy się stworzyć projekt jak najbardziej ekologiczny, ograniczając do minimum ilość śmieci powstałych podczas realizowania wystawy. Prace stworzone przez artystów są wykonane z naturalnych tworzyw a druki towarzyszące projektowi są drukowane na papierze z recyklingu.

Kuratorka Aneta Zasucha

http://www.facebook.com/pages/Katowice-Poland/Galeria-Sztuki-Wspolczesnej-BWA-w-Katowicach/128885767128773 https://bwakatowice.bip.gov.pl/