warsztaty z Filipem Springerem i Markiem Woźniczką — „Źle Urodzone” — jak fotografować architekurę modernistyczną
Filip Springer — Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne, 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 r. ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter, 2012). W maju 2013 r. ukazał się reportaż biograficzny „Zaczyn”, poświęcony życiu Zofii i Oskara Hansenów. Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012). Mieszka i pracuje w Warszawie.
Marek Woźniczka — architekt, grafik. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Prowadzi własną pracownię SensForm. Projektuje domy, wnętrza, budynki użyteczności publicznej. Zaprojektował m.in. ideową koncepcję odpornego na lawiny Schroniska pod Rysami. Projekt zwyciężył w konkursie Architektura Betonowa 2009. Wspólnie z Filipem Springerem stworzył projekt „Źle Urodzone” prezentujący najciekawsze polskie realizacje powojennego modernizmu.
pstrykowisko — panel edukacyjny dla miłośników fotografii „Aparat fotograficzny jest nie tylko przedłużeniem oka, ale również umysłu. Może widzieć ostrzej, dalej, bliżej, wolniej i szybciej niż oko....
„Architektura to nie tylko budynki, ale także przestrzeń między nimi.” /Oskar Hansen/
Autorzy projektu „Źle Urodzone” zapraszają na jedyne w swoim rodzaju dwudniowe warsztaty z fotografii architektury modernistycznej. Architekt Marek Woźniczka opowie o podstawowych cechach modernizmu oraz o tym, jak należy patrzeć na architekturę, by odkryć jej wartość. Fotograf i reporter Filip Springer zaś wprowadzi uczestników w arkana fotografowania budynków i kontekstu w jakim się one znalazły. Opowie też o poszukiwaniu własnego języka w fotografii architektury, subiektywnym opowiadaniu aparatem o budynkach i przestrzeni między nimi. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich fotografujących, którzy chcieliby wyjść poza klasyczną fotografię architektury.
W programie warsztatów przewidziano zajęcia praktyczne w plenerze oraz omówienie prac — spotkanie w Galerii BWA.
Koszt: 250 zł
Terminy:
23.11.2013 r., godz. 10.00—14.00
24.11.2013 r., godz. 10.00—14.00
Zapisy:
tel. +48 (32) 259 90 40 wewn. 13
lub Aneta Zasucha: 510 853 090
edukacja@bwa.katowice.pl
Liczba miejsc ograniczona.
W przypadku zbyt małej liczby chętnych zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu warsztatów.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres: edukacja@bwa.katowice.pl