25 Biennale Plakatu Polskiego Katowice 2017
Laureaci 25 Biennale Plakatu Polskiego
Nagrody regulaminowe
Grand Prix — Tadeusz Gustaw Wiktor Epitafium dla Kazimierza Malewicza
Złoty Medal — Władysław Pluta VII Międzynarodowy Konkurs Fletowy
Srebrny Medal — Michał Kliś Ogaki
Brązowy Medal — Mirosław Adamczyk Kamień
Nagrody fundowane
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu — Paweł Ryżko Wujek ‘81
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach — Łukasz Rayski Konstytucja
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku — Michał Kacperczyk KONTRA Michał Kacperczyk + Studenci
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie — Joanna Górska/Jerzy Skakun Kroki
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach — Joanna Frydrychowicz-Janiak Kryzys twórczy
ZPAP O/Katowice — Jacek Staniszewski Mała Apokalipsa
Wyróżnienia Honorowe
Jan Bajtlik Celebrate The City
Monika Sojka Dydo Poster Collection
Patrycja Longawa Tłum
Marcin Dzbanuszek Elektrownia Garbary. Dokument potencjalny
Dnia 9 października 2017 roku Jury 25 BPP w składzie:
— prof. Jan Pamuła — Przewodniczący Jury
— prof. Janusz Tylman
— dr hab. Irma Kozina
— prof. Grzegorz Hańderek
— Mariusz Knorowski
dokonało przeglądu prac zakwalifikowanych do konkursu przez Komisję Kwalifikacyjną z dnia 26 września br. (341 prac 168 autorów) oraz zdecydowało poprzez głosowanie o przyznaniu nagród w 25 Biennale Plakatu Polskiego.
Ogłoszenie wyników, uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 15 grudnia o godz. 15.00.
25 BPP — lista osób, których plakaty zostały zakwalifikowane do konkursu W dniu 26 września br. miały miejsce obrady komisji kwalifikacyjnej w składzie: prof. Tadeusz Grabowski, prof. Michał Kliś, prof. Władysław Pluta, prof....
katalog 25 Biennale Plakatu Polskiego Katowice 2017 Katalog 25 Biennale Plakatu Polskiego zawiera reprodukcje plakatów nagrodzonych, wyróżnionych oraz zakwalifikowanych do wystawy w 2017 ...
„Dwudziesta piąta edycja, ponad pół wieku plakatu w Katowicach, tysiące twórców (najwybitniejszych i tych mniej znanych), tysiące plakatów, setki tematów i niepowtarzalnych realizacji. Rzesze zaangażowanych organizatorów…
Od początku Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach było ściśle powiązane z katowicką uczelnią poprzez osoby pomysłodawców tego wyjątkowego przedsięwzięcia, w tym przede wszystkim prof. Tadeusza Grabowskiego, który biennale wymyślił i do dziś, do jubileuszowej edycji jest w gronie organizatorów i zagorzałych propagatorów plakatu, jako wyjątkowej formy wypowiedzi.
Sam plakat oczywiście zmieniał się przez te pół wieku. Zmieniały się zakresy tematyczne, ewoluowały technologie opracowania, udoskonalone zostały metody druku. Kolejne pokolenia młodych twórców zagłębiały się w tworzywo subtelnej metafory i komunikatu poprzez skrót zamknięty w literze i obrazie. Jedno pozostało niezmienne (na szczęście) — wbrew wielu opiniom i podejrzeniom plakat ciągle pojawia się w realizacjach, moim zdaniem jest i pozostanie jednym z ważnych elementów współczesnej sztuki projektowania.
Niedawno zmarły Zbigniew Gostomski nie przewidywał końca malarstwa, dopóki istnieje pigment. Ja, parafrazując te ważkie słowa, stwierdzam, iż nie podejrzewam końca plakatu, dopóki istnieją artyści odczuwający potrzebę przekazywania informacji w ten wyjątkowy sposób — snucia opowieści w formie artystycznego skrótu i metafory.”
Antoni Cygan — wstęp do katalogu