„Bajko-myśli” z projektem CzujCzuj
Termin 5 września, od godz. 10.00
WSTĘP BEZPŁATNY, obowiązują zapisy
tel. +48 32 259 90 40 wewn.13
lub Aneta Zasucha: 510 853 090
edukacja@bwa.katowice.pl
CzujCzuj to grupa przyjaciół, artystów, animatorów, antropologów, psychologów, podróżników, których łączy wspólna pasja: podróże i praca z dziećmi.
„Podróżujemy po Polsce i świecie, organizujemy warsztaty rozwijające wyobraźnię i pomagające zrozumieć czym są emocje. Przywozimy im opowieści, słuchamy ich historii, poznajemy ich zwyczaje i dzielimy się swoimi. Zbieramy przepisy kulinarne, bajki i wspomnienia i budujemy nowe miejsca zabaw, spotkań z tego co mamy pod ręką.”
Ostatnie projekty: Uśmiech dla Dzieci z Kurdystanu warsztaty w ośrodku dla uchodźców z Syrii w Iraku, warsztaty w Mołdawii z dziećmi Romskimi, projekt Historie Kuchenne w Warszawie, warsztaty dla Romów we Wrocławiu, recyklingowe zajęcia w Warszawie, Turcji, Meksyku i na Śląsku (projekty Odkrywamy Eko Skarby, czy recyklingowe opowieści). Na Śląsku grupę reprezentują m.in. Patrycja Bulska, Katarzyna Michalska, Kuba Kiszka — absolwenci Uniwersytetu Śląskiego kierunków pedagogicznych i antropologicznych. Od 2008 roku współorganizują warsztaty, konferencje i przeglądy filmowe promujące ekologię, prawa człowieka i różnorodność kulturową.
Na co dzień, otoczeni obrazami i komunikatami prostymi w obsłudze, łatwiej nam budować pojęcia na podstawie tego co zobaczymy. Także opowieści trafiają do nas jakby gotowe do poznania. Obrazy w telewizji nie zmuszają do wyobrażania sobie jak wygląda bohater, w jakim świecie żyje, czy smok jest straszny, czy może ma małe śmieszne skrzydełka? A gdyby tak raz na jakiś czas odwrócić ten porządek i spróbować bardziej zaangażować inne zmysły? Może się wtedy okazać, że mimo zmieniającego się świata pozostało w nas coś z trubadurów.
A skoro już na chwilę zostaliśmy bajarzami, możemy zastanowić się czym są baśnie i bajki? I czy każdy kraj ma swojego własnego potwora? Czy księżniczka wszędzie wygląda tak samo? Co nas chroni przed złem a co wyzwala w nas bohatera? Czy potrafimy dalej słuchać i przeżywać, snuć opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie? Ile lat ma najstarsza bajka i czy dalej mamy coś z nią wspólnego?
Za pomocą bajek z różnych krajów zebranych przez CzujCzujową grupę, zobaczymy jak w Kurdystanie, Rosji czy Mołdawii radzą sobie ze zmorami z najmłodszych lat, kogo podziwiają, jacy są bohaterzy. Zaczniemy od własnej bajkowej mapy świata i własnoręcznie wykonanych, recyklingowych postaci. W świat opowieści przeniesiemy się dzięki plenerowym przedstawieniom wykorzystując otaczające nas miejsca i przedmioty. Sprawdzimy, jak bardzo jesteśmy podobni do postaci z egzotycznych opowieści.
Na koniec stworzymy własną historię o Tajemniczym Wędrowcu. Zacznie on swoją podróż na Śląsku i wyruszy dalej, odwiedzając różne zakątki świata natrafiając na rzeczy i miejsca jednak trochę znajome. Bajki mówią przecież o naszych emocjach i o tym jak sobie z nimi radzić.