Muzyka optyczna — warsztaty dźwiękowe dla dzieci i rodziców
Prowadzący
Joanna Bronisławska / Asi Mina — artystka, muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Urodziła się w 1975 roku w Katowicach gdzie mieszka i pracuje. Artystka związana z wytwórnią niezależną mik.musik.! Członkini zespołów Mołr Drammaz i The Complainer. Na koncie ma wiele koncertów i akcji artystycznych w kraju i za granica. Od ponad 20 lat zajmuje się pozasystemową edukacją muzyczną. Prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne.
W 2011 i 2014 nominowana do tytułu KULTURYSTA ROKU — nadawanego przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka”. Jest Ambasadorem MUZYKOTEKI SZKOLNEJ. Współtworzy międzynarodowy projekt artystyczny - „EfterSóleyDMKAsiKids”. Jest członkiem rady programowej UNESCO odkąd Katowice dołączyły do sieci Miast Kreatywnych w dziedzinie muzyki. Od 2016 roku na zaproszenie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów tworzy „MUZYKODROM — stacje lotów muzycznych”, miejsce gdzie odbywają się cykliczne warsztaty pracy z dźwiękiem.
Lubi ludzi. Ciągle gdzieś biegnie. Dużo rozmyśla.
Agata Hofelmajer-Roś — absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inicjatorka ,,dziania się” w przestrzeni publicznej i społecznej. Działa z dziećmi, które uwielbia za nieograniczone pola widzenia a także z młodzieżą i z dorosłymi. Z każdym kto ma chęć! Niezależna animatorka kultury i edukatorka filmowa, twórczyni aktywności opartych o materiały wizualne takie jak film i fotografia. Współtwórczyni Fundacji dla Filmu i Fotografii. Obecnie zakotwiczona w Gminnym Ośrodku Kultury w Psarach, a mająca doświadczenie pracy w Instytucji Filmowej Silesia-Film.
DO SZTUKI GOTOWI START! to projekt edukacyjno-artystyczny realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA od początku 2012 roku. Potrzeba realizacji projektu zrodziła się z chęci wyjścia poza mury Galerii, wprost na ulice miasta, po to, aby dotrzeć ze Sztuką do mieszkańców Katowic z różnych środowisk i grup wiekowych. Idea projektu zakłada uczestnictwo w działaniach artystycznych jako pewien proces nawiązania relacji społecznych. Przypadkowy przechodzień przestaje być traktowany jako pasywna jednostka, staje się nie tylko aktywnym odbiorcą, lecz elementem twórczego działania, współodpowiedzialnym za jego specyfikę oraz za relacje, które zachodzą między uczestnikami.
Kuratorka projektu
Aneta Zasucha
Termin warsztatów
29 sierpnia, godz. 17.00 do 19.00
Miejsce
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
al. Korfantego 6, Katowice
Wstęp BEZPŁATNY, wymagane zapisy!
edukacja@bwa.katowice.pl
projekt edukacyjno-artystyczny DO SZTUKI GOTOWI START! Harmonogram działań w ramach 9. edycji: 14—17 lipca 2020 r. — warsztaty i akcja artystyczna pt. „Powrót do...
Jak stworzyć muzykę optyczną? Należy z pomocą twórcy animacji Normana McLarena wymieszać podstawowe barwy z koła kolorów Issaca Newtona, pojęcie synestezji sztuk Wasilija Kandinskiego i nieco kolorowych klawiatur powstających w XVII i XVII, by w mgnieniu oka usłyszeć dźwięki inicjowane przez kropki, kreski i kwadraty. Ponieważ jednak dostępność tych składników w dzisiejszych czasach nie jest prosta wystarczy przyjść całą rodziną na warsztat!
Zaczniemy od przedstawienia kilku osobistości, które przyczyniły się do powstania kolorowej muzyki, obejrzymy też parę animacji (filmów animowanych), które w praktyce pokażą, jak kolory mogą grać, a na końcu prawdziwy crème de la crème: sami narysujemy muzykę w trakcie warsztatowego ćwiczenia pod batutą Asi Miny/Joanny Bronisławskiej i z pomocą wskazówek Agaty Hofelmajer-Roś.
Zajęcia przeznaczone są dla rodzin z dziećmi (w wieku 6—10 lat). Będą podzielone na część merytoryczną przedstawioną za pomocą prezentacji multimedialnej i otwartej dyskusji oraz część warsztatową polegającą na tworzeniu filmu i muzyki na żywo.