Głębokie słuchanie — projekt, w skład którego wchodzą wystawy, wykłady, performances i spotkania z artystami
Wernisaż w piątek, 26 lipca o godz. 18:00.
Wstęp na otwarcie i na wystawę w trakcie jej trwania jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Artyści
Karolina Grzywnowicz
Mateusz Kula
Adrian Kolarczyk
Daniel Koniusz
Konrad Smoleński
Jolanta Jastrząb
Martyna Łyko
Piotr Bosacki
Anna Nacher
Marek Styczyński
Iwona Demko
Karolina Freino
Tomasz Koszewnik
Cecylia Malik
Honorata Martin
Norbert Delman
Kuratorka Marta Lisok
Wydarzenia towarzyszące
27 lipca godz. 18:00 — spotkanie z Honoratą Martin.
31 lipca — wernisaż wystawy w Małej Przestrzeni, „Historie o chodzeniu po mieście”. Udział wezmą: Agnieszka Antkowiak, Aleksandra Nowakowska, Przemek Branas. Wystawa jest współorganizowana przez Muzeum Śląskie.
1 sierpnia, godz. 18:00 — oprowadzanie po wystawie z udziałem artystów.
21 sierpnia, godz. 16:00 — kuratorskie oprowadzanie po wystawie i wykład dr Barbary Stec.
22 sierpnia, godz. 16:00 — oprowadzanie po wystawie z udziałem Mateusza Kuli.
22 sierpnia, godz. 18:00 — spotkanie z Cecylią Malik dot. akcji "Siostry rzeki".
25 sierpnia, od godz. 11:00 do 14:00 — warsztaty wrażliwości dźwiękowej Daniela Brożka.
25 sierpnia, od godz. 14:30 do 17:30 — warsztaty „Pieśni gestu” Karoliny Freino.
29 sierpnia, od godz. 17:00 do 19:00 — warsztaty muzyczne dla rodzin poprowadzą Asi Mina i Agata Hofelmajer-Roś.
1 września o godz. 20:00 — audioperformance BNNT.
Aranżacja wystawy: Bartek Buczek
Projekt plakatu: Jan Piechota
Magdalena Starska „Wszystko razem” — zapraszamy do 6 października Magdalena Starska przepracowuje gramatykę prostych gestów. Korzystając z takich materiałów jak: piana, drożdże, warzywa, ciasto, gips,...
audioperformance BNNT — Konrad Smoleński i Daniel Szwed w ramach projektu „Głębokie słuchanie” Czym jest BNNT? To duet założony 11 lat temu w Poznaniu, który występował zarówno w klubach muzycznych, galeriach, teatrach, na dużych...
Głębokie słuchanie to projekt, w skład którego wchodzą wystawy, wykłady, performances i spotkania z artystami. Tytuł został zaczerpnięty z koncepcji kompozytorki Pauline Oliveros, która w ramach głębokiego słuchania praktykowała obserwacje własnego ciała, mające prowadzić do umiejętności nasłuchiwania Innego. Celem tych ćwiczeń miało być przekształcenie nawyków percepcyjnych w celu wykształcenia postawy czujności i otwartości w stosunku do otoczenia.
Do udziału zaproszeni zostali: Karolina Freino, Martyna Łyko, Jolanta Jastrząb, Honorata Martin, Daniel Koniusz, Tomasz Koszewnik, Norbert Delman, Karolina Grzywnowicz, Piotr Bosacki, Konrad Smoleński, Adrian Kolarczyk, Iwona Demko, Mateusz Kula, Cecylia Malik, Anna Nacher, Marek Styczyński.
Galeria BWA stanie się podczas trwania projektu tymczasowym laboratorium pracy z dźwiękami. Pełnić będzie funkcję pojemnika gromadzącego różnego rodzaju opowieści, śpiewy, zawodzenia, trzeszczenia, zgrzyty, oddechy, szelesty. Wspólnym mianownikiem większości działań w ramach Głębokiego słuchania będzie kategoria wymiany inicjowana za pomocą różnorodnych procesów aktywizowania percepcji odbiorców.
Wystawa rozpięta jest pomiędzy trzema zagadnieniami: słuchaniem jako narzędziem badawczym, w ramach którego oddaje się głos uciszanym, terapeutycznym ćwiczeniem z uważności, którym zaproszeni artyści dzielą się z odbiorcom, wreszcie wsłuchiwaniem się w otoczenie, jednocześnie czułym, jak i krytycznym.